Idag gödslar vi vete och rörsvingel!

Idag gödslar vi vete och rörsvingel. Vi har funderat fram och tillbaka om vi ska göra det nu eller om vi ska vänta. Man vet ju aldrig hur vädret blir och man vill ju inte spilla pengar i sjön. Men nu bestämde vi oss för att vi kör. Det är ju som att spela lite på lotto när man driver ett lantbruk. Det är inte ofta man får några svar direkt om man lagt lotten rätt eller inte så att säga.
Jag själv hänger med barnen idag och vi var precis och köpte lite lördagsgodis. En liten myslördag medan John jobbar på ute.
Lastning pågår och även en pressening ska med ut!
Men innan det var vi och kikade till kossorna och sen drog vi också ut på vetet en sväng med fyrhjulingen.
Men jag blev snabbt av med Assar för han ville åka med John och gödsla en stund.
Nu är det dags att lägga en nollruta.
Nollrutan lägger man för att ha en jämförelseruta där vi kan se hur mycket kväve som finns i marken.
Det varierar år för år och sen spelar det in vad som växte på fältet året innan. Vilken förfrukt det är och hur mycket nederbörd det vart under året. Med förfrukt menar man det som odlades och växte året innan.
Här hade vi höstraps innan och det brukar man säga ger ett bra förfruktvärde. Alltså att det kan finnas mkt kväve i marken efter höstraps och det är bra.
Så under presseningen av nollrutan gödslar vi inte alls för att kunna se hur mycket som blir tillgängligt från marken enbart.
Vi gödslade även en maxruta och där lägger vi istället dubbel mängd kväve.
Så detta gör man alltså för att få en uppfattning hur våra marker svarar på gödningen och vad som saknas!
Dags att ta bort presseningen igen, men pinnarna får sitta kvar!
Trevlig helg så hörs vi i nästa vecka igen!👋
/Bettina