Intensiv dag, smörgås i farten!

Hej! Här är det fortfarande full fräs! Idag har vi fortsatt att tröska rörsvingel. Samtidigt ska djuren fixas och just idag skulle det självklart fyllas vatten i kubikerna till kossorna. 

Hanteringen kring rörsvingeln är rätt tidskrävande. Fröna får inte ligga i vagnen mer än en timme, sen måste vi tippa dom hemma direkt och på med kall luft. Annars värmer fröna vilket inte är bra.

Rörsvingeln är en utsädes odling vi har. Så det ska alltså säljas till andra som vill så just rörsvingel. Men sen måste våran odling hålla måttet för de ska bli godkänt och det vet vi inte just nu. Det får vi reda på längre fram när vi torkat klart fröna.

Våra djur ingår också i odlingen kan man säga. Förra året pressade vi halmen efter rörsvingeln och sen ammoniak behandlade vi balarna, så blev det foder till kossorna. Samma gällande återväxten. Men i år blir det lite annorlunda kring detta, men det återkommer jag om.😃

Iallafall, vi tar en kik vad som hänt under dagen! Jag lämnade barnen på förskolan vilket tog 1 timme idag. Dom var ledsna och ville vara hemma med oss idag. Men det tycker jag är en fördel när vi jobbar som vi gör att man inte behöver stressa med lämning. Sen tog jag ladugården, utan att ta ett enda kort.

Första lasset med rörsvingel körde vi upp i elivatorn och ner i en ficka för att blåsa kall luft igår. Nu ska jag byta ficka så det blir en liten omrörning. Men man får ha lite koll för de kan fastna ibland.

John startade dagen med att pressa 10 balar med halm från rörsvingeln. För våran halm tog slut idag till tjurarna. Så det fick bli prio.

Han svetsade även ihop en puttare på lyftarmen eller vad man nu ska kalla det. Det är så vi kan putta upp rörsvingeln i lagret när man tippar där. Så kommer vi längre in.

Sen var det dags att börja tröska igen!

Jag kopplade av vagnen och tog traktorn till kossorna för att hämta hem vagnen och börja fylla vatten. Men jag fick hjälp av Johns mamma som flyttade över slangen var 19e minut till nästa kubik. Skönt, då slapp jag tänka på de.

Sen var det dags att hämta lass.

Fix med rören.

Assar ville åka med och tröska en stund under tiden jag var hemma och tippade nästa lass. Idag har barnen vart hos farmor efter förskolan.

Det är så svårt att beskriva en sådan här dag i text och bilder, men den har vart otroligt intensiv.

Äta har vi knappt hunnit göra heller. Här sprang jag in och smörade en fryst smörgås och tog i farten kl 19.00.

Nu börjar vi även jobba mot klockan innan fukten kommer! Vi måste hinna klart idag, för i morgon visar de regn.

Dessutom blev det ett litet problem att det blev svårt att tippa i lagret med rören. Blev lagret för litet?😅 Ännu mer tidskrävande arbete. Så när klockan var 19.30 så röjde jag ur trösklagret snabbt så vi kunde tippa här inne och hoppas på att inte fröna värmer.

Så nu drar vi igång med flygande tömning för att tröskan inte ska behöva stanna alls.

Vet du, just nu ligger jag faktiskt på soffan och skriver detta blogginlägg. I vanlig ordning måste ju en vara inne med barnen som sover.

John kämpar på där ute och jag står och glor i fönstret. Man hade velat hjälpa till, samtidigt som det är enmansjobb just nu. Rörsvingel flyttas från tipplagret till där vi har rören som blåser kall luft. Nu är klockan 23.15 och han har nog säkert två timmars arbete till där ute med att flytta över rörsvingel från trösklagret.

/Bettina