Har vi kvigorna inne första året eller går dom på utedrift från start?🐂🧐
Har vi kvigorna inne första året eller går dom på utedrift från start?🐂🧐 I år är det fjärde året med ”utegångsdjur utan ligghall”. Men hur gör vi egentligen med våra rekryteringskvigor?
Duni, hon som fläkte sig men är bra igen. Hon får dock vara inne med småkvigorna i vinter.

Jag kan säga såhär. Vi har testat oss fram & har nu kommit fram till den bästa lösningen. Alla är vi nybörjare på saker & ting. Att hitta lösningar och ett system med våra djur vi gillar tar tid att komma fram till. Jag menar, vi gör ju lite olika justeringar varje år kring utedriften. Det tog fyra år att komma fram till ett riktigt bra system som passar oss, våra marker och djur.
Polka
År 1, kalvning på stall. Första året med kossor.
Utedrift:
År 2, testade vi låta kvigorna gå kvar med sina mammor på utedrift fram tills dom fick ny kalv. Big no no no. Kossemammorna fick inte vila och återhämta sig eftersom kvigorna fortsatte och dia ända fram tills nya kalven kom. Dessutom fick vi inte kvigorna så tama.
Syster-Yster
År 3, hade vi två utedriftgrupper. En med kossor och en med kvigorna. Kossorna fick då vila. Men däremot kvigorna växte inte lika bra & dom blev inte så tama. Dessutom lite bökigt med två grupper på olika fält.
Sortering av tjur och kvigkalvar i år.
År 4, tog vi in alla kvigor på box i ladugården. Detta gjorde att dom växte bättre & blev tama. Dom vande sig av med kossemammorna under fyra månader. Sen släppte vi ut dom i mars igen ihop med kossorna. Här kommer det som inte var bra. Dom tappade i vikt (inte mycket alltså, men man såg det ändå med ögat lite grann). När betet kom ordnade det upp sig igen och dom blev mer runda.

År 5, så gör vi samma sak men inte riktigt. Alla kvigor är inne fram till våren. Dom kommer inte släppas ut förän betet är riktigt bra för att hålla sitt hull dom fått inne i ladugården med bättre foder & kross. Dessutom har vi lite längre tid på oss att få dom riktigt tama.

Fiona och Doris njuter av en saltsten.


Alla är vi nybörjare & alla som är nybörjare på ett nytt system måste hitta vad som funkar. Nu fyra år senare har vi hittat vad som funkar!
Anledningen till att vi vill få våra kvigor tama är för att dom ska bli utedriftkossor i förhoppningsvis många år. Då är det viktigt att sätta en bra grund så man kan hantera & gå nära dom på stora öppna ytor vid tex en svårare kalvning eller annat.
Dessutom ska vi om snart ta in kvigorna på två boxar, istället för en med rasthage. Det blir så blött & skitigt där ute där dom äter. Känns inte alls roligt. Det är inte plättlätt att skrapa där ute, på grus & inget mothåll. Ännu en sak varför rasthagen ska bort.😁
/Bettina
