Saker har löst sig!

Igår eftermiddag rullade både traktorn och lastmaskinen igen, så skönt. Nytt batteri och generator till traktorn och nytt batteri och matarpump till lastmaskinen!

Klockan 07.00 kom hjälpen igen och traktorn hoppade igång.

Sen kom batteriet till lastmaskinen på morgonen.

Sen drog John till Skövde och köpte en ny matarpump och satte dit. Så vid 14.00 funkade även lastmaskinen.

Tänk så beroende vi är av dessa två maskiner. Har vart lite omständigt med ladugården i två dagar. Men himla gött allt är löst nu inför julhelgen!

Men det går ju lite troll i det hela, för när jag och Irma skulle dra till kossorna så startade inte fyrhjulingen heller. Vi puttade den till lastmaskinen för att kolla batteriet, men de var bra.

Men det kan ju vart någon som heter Bettina som tvättade av fyrhjulingen för typ 3 dagar sedan och vädret slog ju om till kallare…

Så vi rullade in den i verkstan med lite fläkt, så fungerade den igen efter någon timme. Jag och Irma tog fyrhjuligen till kossorna.

 Dom var långt bort i hagen, så Irma fick hjälpa mig att öppna balar.

Skoj att öppna balar i tomteluva!

Men också lite svårt.😂

Utöver djurfix och få igång maskiner så förberedde jag även inne i magasinet med mat. För några kompisar skulle komma på uppesittarkväll på kvällen igår.

3 dagar innan julafton flyttade vi in i vårt spannmålsmagasin som vi renoverade under tre år. Så nu har vi alltså bott här i 1 år!😍

Lite mer ombonat än förra julen då vi knappt hade några möbler här inne då.

Vi trivs verkligen bra här inne.

Solen kom fram en stund innan på dagen när jag var igång och lagade mat inför kvällens uppesittarkväll med lite kompisar. Så jag passade på att klicka lite foton, men där av ett kök i lite kaos. Men skit i de!🤭

På bilderna ser du även min katt Rut!  Hon har hängt med mig i snart 14 år. Så John fick henne på köpet när han valde att hänga ihop med mig!🙌

Nu önskar jag dig en riktigt god jul! Julafton idag ju. Nu ska John ut och fixa allt med djuren och jag förbereder barnen och lite annat inför julfirande på gården.

God jul!

/Bettina