Inget nytt här! ELLLER JOOOO!

Hej! Dagarna rullar på här som vanligt och dom ser ganska lika ut också. Det är oftast roligast att skriva när det händer nya saker. Men det kan jag nog inte riktigt bjuda på i detta inlägg, eller? Jag skriver så får vi se hur detta inlägg slutar, för det vet man aldrig när tummarna börjar smattra på telefonen. 

Nä, men nu kom jag faktiskt på en nyhet som är helt ny! John har ju alltid hållt på med musik. Han både sjunger och spelar alla möjliga instrument. På fredag släpper han sin första låt och här tänkte jag ge ett smakprov på den. Jag väntar med att berätta om när vi kom på idén och historian kring det. Så varsågod och lyssna, så kommer det mer info på fredag!😍

Förövrigt så är det riktigt underbart på våran gårdsplan vid ladugården nu. Lerigt värre. Men detta ska fixas till sen när vi bygger nya ladugården. Då får det bli många flugor i en smäll är tanken.

Jag började igår att plocka bort ett staket. Här ska det bli gårdsplan sen, då den nya ladugården kommer ligga till vänster om staketet här.

Rören fick jag ner, men hann inte dra upp stolparna. Det hann jag förövrigt inte idag heller.

Jag har tagit allt med djuren senaste dagarna. Beroende på vad som ska göras så kan djuren ta allt från 1,5 – 4 h om dagen.

Påfyllning av vatten hos kossorna. Men inga kalvar ännu, så om allt går enligt plan i morgon, så lastar jag dom på djurkärran i morgon och kör ut dom till utedriften.

John har bytt däck på skärbordet då det var punka på det. Vi kommer ev behöva rulla fram det lite snart för att göra ett litet projekt i det facket. Mer om det då!

Jag sitter småstunder så fort det finns tid med min nästa föreläsning jag ska ha på lördag på en kvinnofrukost!

John har lagat balvagnen, för idag var det dags att köra ut med den. Så behövdes bli gjort.

Jag glömde såklart ta efterbild hur det blev. Men det blev bra!

Som sagt så skulle jag ut med den idag. Vi hade lite foder som var väldigt bra till häst. Så vi har sålt en del nu och 10 balar körde jag idag till en kund.

På lastning hemma.

Avlastning hos kund.

På vägen hem tog jag även med ett lass med balar till tjurarna som vi har en liten bit från gården.

Idag åkte jeansen på! Så gött väder!

Vanliga sysslor. Öppna balar till kossorna.

Nu i eftermiddags drog vi och badade med barnen. Men vi stannade till påvägen för att kika på en potentiell balvagn. Den vill jag ha!😉

Just det! I förmiddags drog även John och köpte en ny kraftöverföring till frontslottern för det var inte med någon. Så ska han testa så allt funkar sen. Han har även bytt olja och så på den.

Nä, men det blev väl lite av allt här ändå! Vi hörs snart igen!👋

/Bettina