Kalvstrul och fullt ös med första skörden och annat!

Torsdag: Morgonfix för mig med att flytta grushögar från bygget så dom inte är ivägen när vi ska gjuta. Sen daglig fix med djuren!

I onsdags vid 21.00 slog John klart alla vallar. Så idag började vi stränga. Hann inte med överdrivet mycket idag för klockan gick hemma med grejande och sen var det ridskola med Irma. Så får fortsätta imorgon!

Idag har John på förmiddagen kört ut tillväxtreglering på rörsvingeln. Vi stråförkortar alltså den. Det är för att den inte ska bli så hög att den lägger sig ner innan blomming.

Jag skulle egentligen fortsatt stränga i kväll. Men jag fastnade i hagen. Astrid fick en kalv.

Han var väldigt seg med att resa sig upp och var trött. Han reste sig efter tre timmar. Så jag hällde i han råmjölk som vi hade i frysen och det kickade igång han! Så tre timmar senare stod han upp.

Klockan slår strax efter 22 och efter att jag försökt en timme att spruta mjölk på han och greja så kände jag att fållan får bli nästa steg. Han höll alltså på nästan en timme att försöka dia. Rätt på alla vis men tar inte tag i spene. Så ringde ut John som fick hjälpa till att lyfta upp honom på skottkärran.

Vid 22.30 mjölkar jag Astrid för att få i kalven råmjölk via sond.

Så nu har han iallafall fått i sig tillräckligt för att stå sig till i morgon på morgonen. Håller tummarna att han håller sig pigg och att han kommer på hur man suger på spenarna i natt.

 

Idag, fredag:

John kikar till kalven direkt på morgonen. Han har inte ätit, så han sätter fast Astrid för att mjölka ur henne. Men inte en enda droppe kommer. Det är tomt. Hon gav lite dåligt med mjölk till sin första kalv förra året. Men vi tänkte väl att det blir nog bättre med andra kalven. Det gjorde de inte, så det var en liten tabbe.

Jag lämnar barnen på skolan och drar direkt för att stränga klart allt. Regnet närmar sig så vi måste hinna klart idag. Men gräset har torkat riktigt fint nu med vind och sol.

Smörgås i farten.

Vid 12.30 är jag klar och 20 minuter senare är pressen på och John rullar iväg. Jag ska strax fortsätta köra hem balar. Men ska bara kika till en ny kalv, samt kalven från igår!

Maja fick en kviga! Så öronmärkte henne. Men däremot såg det inte ut som hon diat än. Var typ två timmar sedan kalvning när jag kom. Maja har haft flera kalvar och det har alltid gått jättebra. Hon har lite speciella spenar. Men i år är dom lite annorlunda.

Så jag tog kalven och Maja till fållan för att lätta på trycket. Men det var helt stopp i spenarna. Så jag hämtade varmvatten och en trasa för att massera och greja. Sen kom mjölken.

Men kalven lyckas inte dia på spenarna så jag fick mjölka ur och sonda även denna med sitt första mjölkmål i livet.

Jag passade på att mjölka ut lite extra råmjölk till Astrids tjurkalv också.

Kossekollen tog mig bara tre timmar då… Så det blev inga balar hämtade som det var tänkt. Klockan slog 15.45 och barnen ska hämtas. Men då var jag ändå klar med kossorna, så då hämtade jag och barnen ett lass med balar.

Hemma igen vid 17.30 och även John var hemma och lagade nått på pressen. Så barnen hoppade ur och gick in med han medan jag lastade av balarna.

Det är lite trångt på våran balyta nu. Den är täckt med grushögar och betongblandar fabriken! Men fick även mjölka ut Maja en gång till efter jag lastat av.

Där fick dom stå.

Så med det sagt ska du nu få se en grej…

Hon (jag) som sköter allt i hemmet hinner inte riktigt med, då det är fullt upp ute.

Men nu klockan 23.00 hann jag ju iallafall att uppdatera här på bloggen, bra va? Med min katt Rut liggandes på magen. John är fortfarande ute och pressar. Han trodde han blir klar mellan 00.00-01.00 tiden i natt.

/Bettina