Kallt och blött! Men bra med regn!

Gud så blött det var igår! Det är underbart att det regnar för det behövs verkligen. Men efter ett par timmar med kossefix ställde vi oss frågan varför vi skulle göra detta just idag! Så kallt, så blött. Vi hade flera lager med tröjor och även vinterjackor. När vi började bli klara fram på eftermiddagen så var vi blöta genom alla lager med kläder. BRRRR!
Men vad var det vi gjorde då? Jo, våra kossor har gått i samma hage nu sedan det var ”betessläpp”. Det är för att denna hagen ligger så nära fållan. Eftersom alla våra kalvningar sker ute är det smidigt att snabbt kunna få dit kossorna om det behövs. Så just nu utfodrar vi dom i hagen.
Men vi har fått ett gäng med kalvar och igår så skulle vi sortera ut kalvar med kossemammor så de kommer ut på bete.
Vi startade dagen med att gå med röjsåg och motorsåg i hagen. Sen sträckte vi upp tråden, för det hade blandannat blåst ner ett träd över tråden.
Vi satte upp stolp igen där vi vart och grävt bakom ladugården.
Sen körde jag dit vattenbalja och fyllde vatten.
Sen var det då dags att flytta alla kossor med kalvar till fållan. Men att få med sig vilda kalvar över i rätt hage var en match. Kossorna drog direkt till fållan men fyra kalvar hängde inte på. Så de försökte vi få in i rätt hage.
Nu var det bara två kalvar kvar som vi inte fick in i rätt hage.
Det var Doris och Caramelles kalv. Så vi fick skicka in Doris för att hämta sin kalv och det gjorde hon så gärna. Men Caramelles kalv du ser närmast på bilden här. Hon fick vi inte med oss, så hon får gå med i nästa omgång när vi slussar ut kalvar och kossor på bete.
Föresten har Irma döpt Caramelles kalv till Polkagris. Rätt gulligt, men också ett rätt fult namn, så jag tror jag kommer kalla henne för Polka i smyg.🤫
Här försöker vi få med oss ett gäng bort till fållan.
Alla är på plats och vi kan sortera upp dom och in i hagen utanför fållan.
Men då bestämde sig den här kalven, som förövrigt heter Flisan för att gå under tråden och in i första fållan hagen igen. Dessutom tre gånger höll vi på såhär. Alltså det går inte riktigt beskriva den här dagen i text.😂
Tillslut fick vi tag i henne så John bar Flisan bort till rätt beteshage. Fia hade inte riktigt tid att tänka på henne när det var så gott gräs i nya hagen.
Yes, alla är på plats. Det blev inte ens att jag fotade detta. För jag frös som en tok. Att jag ens lyckades fota dessa bilder under dagen tycker jag inte var så dåligt.😂
Så fort vi var klara med kossorna så hämtade jag barnen och vi satte på bastun och bastade ända fram till kvällsmat. Det var såååååå himla skönt efter att ha vart kall och blöt hela dagen!
Idag har jag tvättat och smörjt slåttern. Så är det ordning på det inför andra skörden!
Traktorn fick sig en lite lätt tvätt också. Här är resultatet.
Nu har vi även dragit igång med magasinet igen. Vi ska bygga en uteplats på baksidan. Det ska även bli en liten trädgård.
Jordhögarna ska bort också. Så kommer det bli en fin vy på baksidan sen.
John står och filurar hur han ska få ihop det. För detta får han tänka ut själv. Skulle jag ens försöka mig på att tänka ut hur man bygger en altan själv, så tror jag ändå att vi skulle rulla av altanen. Den hade inte blivit rak någonstans.😂
Men det här blir skoj. Här ser vi framemot att sitta och ha de gött när vi tagit ledigt från gårdsarbetet.
Tar och avslutar med en bild på våran råg. Den har gått i ax. Glad är den också för regn!
Ha en bra helg nu!
/Bettina