Paus samt lite tråkigheter igen, men inte med traktorn.

Hej! När ett brake kan bli när det MINST passar, men som när det BÄST passar.😍🙌Tro de eller ej, men mitt i vår mest hektiska högsäsong har vi vart iväg två nätter och gått på Astrid Lindgrens värld med barnen och min familj i helgen. Vi fixade djurvakt och lämnade gården.
Astri
Vi hets jobbade rätt bra några dagar innan vi skulle iväg för att hinna det vi tänkt med tröskning och sådd. Men att åka iväg och faktiskt inte prata om jobb någonting i två dygn var riktigt härligt.
Irma och Assar skrek av lycka när vi närmade oss boendet i Vimmerby. Men lika mycket skrek dom av glädje när dom såg gården när vi kom hem i eftermiddags. Ett brake är aldrig fel ibland både för oss och våra minimänniskor!
På eftermiddagen när vi kom hem strögade vi förbi ladugården och svepte över blicken över alla tjurar. Dom mådde bra!
Men måndags morgonen började tråkigt. Jag höll på att göra barnen redo för skolan och John skulle ut och kika till tjurarna och upptäcker att en av tjurarna är superdålig! Det finns inget att göra. Han kom in och hämtade bultpistolen vi köpte förra året som inte ens vart uppackad. Här var
nödslakt det enda rätta. Som djurägare måste man också kunna göra sånt här vid akuta tillfällen. Jag slets lite mellan att jag ville vara med och stötta John som skulle göra detta för första gången. Men jag fick fortsätta få barnen till skolan. Allt gick
bra. Vi har ingen aning vad som hänt med honom. Kanske har han fått i sig något vasst? Tråkigt i vilket fall.
Dagen får rulla vidare. John putsar runt åkern inför vi ska börja jordbearbeta.
Jag kör igång med årets trösktvätt. Det är standard att jag tvättat tröskan varje år. Ett fruktansvärt smutsigt, men roligt jobb. Det var typ det jag gjorde i måndags.
Jag får hjälp att lossa alla luckor innan jag kör igång.
Har jag ansiktsmålat mig eller är det bara damm?😂
Skyddad från topp till tå. Ansiktsmasken är bra men jag har inget bra för ögonen. Så jag tog Irmas simglasögon.😂 Var sådär, för jag såg dåligt i dom då dom har rosa glas. Jag ska skaffa en bättre mask till nästa år…
När John putsat klart kanterna satte han på tallriken och körde igång! Nu gör vi tre åkrar redo för rågvete!
Idag startade jag min dag hos kossorna. Skulle öppna balar, men dom hade mat kvar. Dom betar mer och mer av rörsvingeln nu.
John han startade traktorn direkt på morgonen och fortsätte med tallriken. Jag fortsatte att tvätta tröskan.
Det började såklart regna precis när jag skulle börja tvätta. Gött jag han blåsa av den igår iallafall.
Men vid 13 tiden idag fick vi avbryta det vi gjorde. För då kom lastbil med släp till gården.
Idag skulle sista rapsen skickas iväg. Den fyllde vi bilen med. Sen fyllde vi släpet med vete.
Jag blåste ur lagret direkt efter, så det är fint igen. För nu ska tröskan in som jag blåst och tvättat klart. Eller jag har hytten kvar, men den ska jag ta i morgon.
John kör vidare med tallriken och blev klar vid 19.00 idag. Nu är han ute och kopplar på sprutan och förbereder den inför morgondagen.
Fick en bild ikväll av en som jobbar på lagerhuset när vårat vete och rapsen tippas där. Kul!
/Bettina