Tankeverksamheten är igång med ladugården!

Hej! Nu är vi igång med att rita ladugård igen. Eller vi har snarare tagit proffshjälp med själva ritningen, även om vi gjorde en egen ritning själva först. Men vi har börjat komma in i tankeverksamheten kring detta igen. Men det är så mycket vi funderar på för att hitta hur vi vill strö och utfodra hos våra djur. 

Just nu är vi inne på att ha en strömaskin som går på räls i taket. Men där gäller det ju att vi får stöd från klimatklivet. Sen är vi inne på att klippa balar med lastmaskinen. Sen tänker vi tanken kring att ha foderbehållare vid foderbordet och fylla med kross för några dagar.

Vi är väldigt lockade med att sköta hela ladugården enbart med lastmaskinen och ingen traktor. Men det finns ju absolut fördelar när det gäller fodret att ha mixervagn. Men det lockar inte oss så mycket.

Oavsett så är väl själva ladugården satt. Vi kommer bygga två längor med ca 15 meter avstånd från varandra, så dom får mycket ljusinsläpp. Men det är alla detaljer runtomkring vi funderar på nu.

Våran skiss åker fram ofta och det antecknas förfullt. Håller verkligen tummarna för att vi får investeringsstödet denna omgången vi sökt.

/Bettina