Helgens jobb!

Hej! Då kör vi ett avslutande inlägg för denna vecka. Då ska vi se vad som hänt fredag, lördag och söndag?

Fredag:

Jag startar morgonen med att gå med paddan. Grävaren gör sitt jobb och John kör fram material. Sen kommer praktikanten och hon får ta över paddan och jag drar till kossorna för att öppna balar.

Kanel

Kanel och Silver

En sak som vi är väldigt ovana vid är att det ska vara raster hela tiden när grävare och snickare är här. Eller hela tiden och hela tiden. Men dom äter smörgås klockan 9.00 och sen middag vid 13.00. Så vi har fått ändra våran rutin lite. Jag och John äter normalt sett två smörgåsar klockan 10.00. Sen äter vi nästa mål 18.00. Men jag har fått in att ta ett glas med vatten klockan 13.00 iallafall.😂

Men när byggtiden är över får det nog övergå till det normala igen. Men det är himla trevligt att sitta ihop med alla och rasta lite. Även om de känns som man precis haft rast när man sätter sig vid 13.00 igen…

Överblick

I vilket fall efter nio rasten så kopplade jag av plogen. För John blev klar med plöjet kl 22.00 torsdag kväll. Jag satte på halmrivaren och så fixade jag och praktikanten ladugården.

John och de andra håller på att sätta fler L stöd. Det går framåt!

Astra har fixat fredagsfrillan!😎

Sen kom det en lastbil med armering. När John skulle lasta av den så orkade inte våran lastmaskin. Så vi fick ringa hit en större lastmaskin och gubben i lastbilen fick stå kvar och vänta.

Klockan blir 13.00 och vi blir ensamma på gården. Bygget stannar upp då dom andra tar helg så vi kan fortsätta med vårat vårbruk. John kopplar på crosskillvälten och drar till åkern tillsammans med praktikanten. Så får hon testa köra crosskillvält också.

Skrev till praktikanten och frågade om hon kunde ta något foto åt mig. Kom på bara någon minut!

Jag kopplar på balkärran och kör ut ett lass med balar till kossorna.

Sen duscha av mig snabbt för tog lite extra mys med kvigorna idag och man vill ju gärna inte lukta ladugård när man ska hämta barn för att sen in och handla mat.

Det var den dagen det!

Lördag:

John går upp tidigt för att köra klart med crosskillvälten.

Jag och barnen går upp lite senare, kommer ner och möts av detta. Så mysigt.😍

Tänkte att dom skulle vara med mig och ta djuren. Men dom fick gå och leka med kusinerna istället. Roligare det för dom!

Fixar ladugården och åker till kossorna.

Camille, en av mina första favoritkossor som vart med oss sen vi tog över gården.

Jag hann även rensa bort lite stenar sen vi grävde ut dagvattnet hit.

Nu är det dags för sådd!

Vi hade två slattar med korn i två säckar som vi fyllde först.

Praktikanten kom också nu, för att få vara med på utmatningsprov och lite sådd.

Hoppsan, nära på en vurp.😂 Nu fick hon ta över. För barnen gick precis in och jag måste fixa middag till dom.

Tar korn från torken. Fyllning in på husknuten. Jag tog ett kort uppefrån Assars rum.

Är man prakikant hos oss får man även fota lite. Här gör dom utmatningsprov.

Vet inte vad dom gör här. Men till åkern har dom kommit iallafall.

Sådden igång!

Då var sådden klar. Jag var bakom magasinet och grejade lite tillsammans med barnen när John kom tillbaka.

Sen var tanken att så vallfrö. Men vi beslutade att det får räcka för idag när klockan var 17.00. Det blir så långa dagarna nu med ladugårdsbygge och sen utöver det ska vi hinna med gårdensjobb. Så lite återhämtning och så laddar vi för att slutföra allt i morgon.

Söndag:

Söndag morgon och vi hade bestämt lördag kväll att det blir en familjedag tillsammans. Barnen får vara med idag och det brukar bli roligt. Jag startar med djuren på morgonen och John sätter på frösåmaskinen, samt välten. Sen tar jag och sätter på kärran på fyrhjulingen.

Vi fyller såmaskinen med vallfrö och resten tar jag på kärran.

Sen smörjer John välten och jag kollar lufttrycket på allt.

Sen drar vi till åkern för att slutföra arbetet på den.

Vi lastar av vallfrö och förebereder för att sätta igång allt.

Dags att hoppa in i traktorn.

Jag och Irma åker runt på fyrhjulingen och plockar sten. John och Assar vältar.

Vi tänkte det var lite smidigt att välta och såmaskin kan rulla på utan stopp och jag åker och plockar sten med fyrhjulingen.

Vi fick stanna allt också för tyvärr så körde John förmodligen på en harunge igår när han sådde korn här. Så vi la den i kanten och stod och pratade om det och kollade en stund ihop med barnen.

Här bytte vi även barn. Irma hoppade in hos John och Assar åkte med mig och plockade sten. Men han kunde inte riktigt släppa haren.

Så vi blev kvar 10 minuter till medan Irma och John sådde den lilla plätten på andra sidan vägen.

Lite buspaus blev det också.

Dags att fylla igen. Irma ville se hur det såg ut inne i den lilla såmaskinen.

Sen dags att köra vidare igen.

Klockan 15.00 var vi klara och då kom mina föräldrar hem till oss med lite fika. Vi kikade även på ladugårdsbygget som dom inte sett sedan vi startade med det.

/Bettina