Korv och rökkurs

Ibland får man lov att skämma bort sig själv och den här gången blev det en lång dag i Ödestugu strax söder om Jönköping.

En dag med och ett gäng matintresserade och mycket god mat. Och en hel del pill med fjälster.

Romy guidade oss in i en värld full med olika korvar och hur varm- och kallrökning fungerar. Vilket spån ger vilken smak och vad påverkar mängden fett? Vad är skillnaden på vanligt salt och nitritsalt? Massor som jag nu vill testa. Kött och späck finns. Fjälster inköpt och en rök står på önskelistan.

Vi börjar med råvaran och fördelningen med fett.

Kryddblandningar av olika slag. Här är det en Chorizo med rostad fänkål.

Vad påverkar och vad blir resultatet om man maler köttet en eller två gånger?

Som att göra köttbullar men med en helt annan konsistens. Stabbigare.

En helt annan kryddning och ljuvligt god!

Hålsökning och vättning av fjälster.

Och sen var det äntligen dags att börja fylla.

Och skapa jämna, lika stora korvar. Det var lättare sagt än gjort! Men smaken sitter inte i storleken och det ska ju synas att de är handgjorda!

Det här är färdiga färskkorvar som är färdiga att steka eller grilla.

Men målet var att ta det en nivå till. Genom att röka korven blir den hållbarare och får ytterligare en smakdimension. Men det finns mer att röka än korv och kött.

Här är det alspån som kommer ge smaken.

Korven torkad. Laxen kryddad. Värmen rätt och spånet pyr. Bara att vänta… Men då han vi prata ännu mer mat och jakt och jordbruk och skog och svamp och Husqvarnas motorsåg- och kedjetillverkning och en massa annat kul och intressant. Sådana där samtal som bara blir när man sätter ihop ett gäng människor som inte känner varandra.

Nybakt bröd till nyrökt lax och korv, med tillbehör. Så gott!

Tack Romy för en helt suverän och energigivande dag!

Hälsningar från Mörteleks Frälsegård -En skogsgård mitt i Småland