Skönt att nästan nå botten

Det är med stor lättnad jag stirrar ner i gödselbrunnen när jag kör förbi nuförtiden. Den är nästan tom och det är en ljuvlig syn. Annat var det för några veckor sedan när den var så full att Danne fick lyfta bort delar av svämtäcket med grävaren.
Det blev ingen flytgödselkörming efter första skörden i år så brunnen bara fylldes på och fylldes på. Vi har egentligen inget riktigt flytgödselsystem men vi leder lakvatten från fastgödselplattorna till brunnen och tippar den lösaste skiten från skrapgångarna där. Sedan regnar det ju också och om man inte tar ur något blir det ganska fullt till slut.
Tur att Nordins kunde komma och få undan några lass härom veckan. Näringen ska ju ut till markerna och vi behöver lagringsplatsen.
Fort gick det också, och Kevin ställde upp som fotograf. Tack!