Inget är som väntans tider
Så sant som det är sagt. Nu är det inte långt kvar inan årets första kalvar gör entre och magarna sväller åt alla håll.
Man kan se kalvarna sparka därinne korna får ta fart och liksom gunga igång sig själva när de ska resa sig från halmbädden.

De flesta är klippta och fräscha inför nedkomsten men några väntar fortfarande på frisering. De besvärligaste såklart. De som inte uppskattar klippning och de som är skitigast. Men skam den som ger sig, alla ska få bli snygga och svala i vårsolen.

Under de närmaste veckorna kommer vi att få se vad som döljer sig i åtminstone några av magarna. Det är en underbar tid vi går till mötes men lite oroligt också förstås. Vi har fler förstakalvare än någonsin och med dem kan det ju krångla på helt andra sätt än med äldre, världsvana morsor.

Förra året var Kjellina först ut med en tjurkalv och snart får vi se vem som blir premiärmamma 2026. Kanske hennes dotter Ellie?
