Blåtungevaccinationen är nu i mål

Lördag och ordentligt med regn i prognosen, vad passar då bättre än att ge sig ut på betena för att vaccinera djur? Inte mycket tyckte vi och det resulterade i att vi idag kunde dra ett streck över vår vaccination mot blåtunga för året. 

Dags för dos två

Tidigast tre veckor efter första dos kan man ge dos två för bästa skydd mot blåtunga och det har nu gått tre veckor och några dagar, så idag var det dags. Det är inte helt lätt att hitta dagar som passar bra för sådant här, även fast det måste göras. Det finns egentligen inte något alternativ efter att beslut om vaccination tagits och dos ett har getts, då ska dos två ges. Det känns annars som att den första dosen och jobbet med den är lite bortkastat, även om den också ska göra nytta. Så helt lätt att planera in är det inte, är det fint väder nu så står det gräsköra på schemat så att det skulle bli en regnig dag var lite förutbestämt. Det gjorde att vi i alla fall slapp solen i ögonen. Hursomhelst så blev det en ganska så hård dag, kort men intensiv och klockan 16:00 vara alla 82 djur vaccinerade.

Första gänget på väg mot vaccinationen.
Full fart mot fållan.
Här är de djur som ska vaccineras i fållan där de ska vara. Kalvarna som ses utanför på bilden vaccineras inte.
Automatsprutan förbereds.
Christin och Loke skötte bur och vaccination.
Andra flocken på väg mot fållan.
Regn och rusk och här är tjuren på väg in för sin dos.
Dagens sista gäng utmärkte sig som den som tog mest tid. Fast med ursäkten att det var 11 kvigor, en ko och en tjur så är det ok. Det var betydligt fler kor i de andra grupperna.
Sista djuret ut.
Straxt efter fyra kunde vi packa ihop och åka från sista hagen. Skönt.

Bra logistik vid flytt av fållan och en stressfri djurhantering var nog de två framgångsfaktorerna för dagen. Att vaccinera fyra grupper på bete på 8 timmar är jag nöjd med.