Campylobacter, flyttning och tidsbrist

Nu är jag tillbaka här efter en lite längre tids uppehåll. Det var inte alls något planerat uppehåll, utan bara livet som kom emellan och då fick det här stå åt sidan ett tag på grund av total tidsbrist. Här är vad jag sysslat med.
Campylobakter
Precis, som rubriken skvallrar om så har mitt liv senaste tiden innehållit denna ädla bakterie på ett inte så ädelt sätt… Vet man inte riktigt vad detta är så tror jag att Google förklarar bättre än mig. Jag kan i alla fall säga att det är bland det värre jag varit med om och jag var helt utslagen bitvis i en veckas tid. Synd dessutom att jag helt får skylla mig själv för att jag fått smittan, eller det kanske är tur egentligen. Fast frågan är om hon som köpte jordgubbarna inte är lite skyldigt också.. Så här gick det till: Jag äter kyckling i stort sett varje dag i matlådan, vi gör storkok med hjälp av sous vide och det fungerar hur bra som helst. Eller fram tills den här gången. Jag brukar behandla rå kyckling med enormt stor respekt, sanerar i stort sett hela köket både innan och efter vakuum packningen. Den här gången var jag lite stressad och av någon anledning så tog jag direkt en jordgubbe och stoppade i munnen efter att petat på kycklingen. Jag kände direkt att ”det här var dumt gjort, men hur stor är risken?”. Hur stor risken var vet jag inte, men tillräckligt stor för att sälla till det för mig. Jag misstänker att det var så detta gick till och att det var campylobakter jag hade, men kan inte veta säkert. Hursomhelst så är nu ordningen återställd och min kropp fungerar normalt igen.
Flytt
En annan grej som har hållit mig lite upptagen är att jag och min familj flyttat nu i några dagar och det har inte gett utrymme till så mycket annat för att flytta 240 m2 är inte så bara som man kanske kan tro…. Jag vet, hur dum kan man vara när man planerar att flytta i augusti? Det har man ju absolut inte tid med! Så har jag också tänkt och jag skulle idiotförklara mig själv om jag frågade mig själv om jag kunde flytta i början av augusti. Då är det ju skörd, full fart och inte tid för något annat. Hursomhelst så fick vi en lucka på två dagar och tack vara fantastisk familj och vänner så satte vi fart. Det resulterade i en flytt på 900 meter och nu sover vi under annat tak än för några dagar sedan.




Annars då?
De sista förberedelserna inför skörd har pågått för fullt och om allt stämemr så drar vi igång med vetetrösk imorgon. Vi har även fått hem några balar. Tyvärr så var varannan utav dessa fågelskadade och fick plastas om för att hålla.





Så ser det ut nu, får se om nästa inläggs rubrik blir ”Nu tröskar vi” eller inte…