Mars, tjäle och gödsel

Igår var det första mars redan och jag måste erkänna att jag känner mig blåst på hela februari. Jag hann inte ens fatta att februari hade börjat så var det mars. Stoppa tiden går inte och ska jag vara ärlig så är jag nöjd med att det är mars och varmare väder, trotts att jag fortfarande har grejor kvar som ska göras i februari.. Hursomhelst så inleder vi mars med tjäle i marken och alltså firar vi inte första dagarna i mars med att kasta gödning på rapsen. Istället fick det bli lite stallgödseltema första arbetstimmarna i mars.
Mars
Det är ju som sagt var mars nu och skulle det vara enbart kalendern som styr oss så skulle vi i nitratkänlsigt område få köra mineralgödsel på våra grödor nu. Nu är ju inte det den enda parametern vi måste och ska ta hänsyn till utan bara den teoretiska siffran, det finns lite praktiska förhållanden som också ska in där. Det får inte vara på vattenmättad eller tjälad mark, nattfrost undantaget, heller. Då är risken för stor att vi får förluster i form av avrinning och det är inte bra för varken miljön, grödan, vår plånbok eller lantbrukets image. Det är alltså både olagligt och direkt osmart rent företagsmässigt att göra om inte förhållandena är rätt. Vi ska använda våra insatsmedel på rätt och ansvarsfullt sätt, annars förlorar vi nog en del möjligheter vi har idag och missköter vi oss ser jag inte varför vi inte skulle det.. Hos oss är det för tillfället både vattenmättat, (inte överallt men på stora områden på rapsen) och vi har tjäle. Tjälen är olika djup, men där jag har grävt finns den. Vi har alltså varken lagligt stöd eller bra förhållanden för att köra gödning nu och får vänta till det passar bra. Jag gillar tidiga givor både i höstraps och höstvete, men då ska förutsättningarna och förhållandena vara rätt, det ska inte bara vara för att det är mars. Vi har allt redo och kommer vara precis lika redo sen när det är dags. Jag vet att det är olika på olika platser i landet, men här hos oss ser det ut så här.








Gödseltema ändå
Trotts att det inte blev någon mineralgödsel spriden första mars så utnyttjades ändå frostmorgonen till gödsel, fast stallgödsel istället. Vi passade på att tömma våran dyngplatta igen, det var för bra förhållanden för att låta bli. Detta möjliggör nu att vi kan gödsla ut avdelningen som är sist ut i turordningen denna gång. Imorgon är planen att kvigorna ska få sig en ny bädd.



Kan gå fort nu
Som det ser ut just nu så ska vi som sagt var inte ut på våra fält med gödning, men kollar man på väderprognosen nu så kan det går fort. Trotts att det blir vår varje år så tycker jag inte att det finns några tydliga självklarheter i hur fort det tinar eller torkar upp, man får helt enkelt vara med och kolla. Ibland går det fort och ibland inte. Jag ska ärligt erkänna att jag förra veckan inte trodde att vi skulle ha tjäle på rapsen nu i helgen, men så var det. Nu får vi se vad som händer, det kan som sagt var gå fort och det kan också gå långsamt….