Händelserapport
Vecka åtta är det nu om man kollar i kalendern och i vårat område innebär det sportlov för barnen. För mig har det dock inte blivit så mycket sportlovande än, men det här har kommer en liten rapportering på vad som hänt på gården denna veckan.
Utleverenser
Vi har i huvudsak två produkter som lämnar gården, det ena är djur och det andra är spannmål eller oljeväxter. Den här veckan har både vete och djur lämnat gården. Djuren som lämnade var kvigor och kor som har gjort sitt hos oss och nu fick göra sin resa ner till Scan i Linköping. Vetet som lämnat oss har hamnat lite olika, men målet har varit Lantmännens etanolfabrik. Skönt att få iväg lite produkter, det gör att vi inte sitter med risken på dem längre utan istället kan få in pengarna.




Kallt
Det känns nästan konstigt att inte nämna att det varit lite kallare än vad det varit tidigare i vinter nu. Det innebär en hel del bra grejor, men också lite extraarbete med vissa grejor. Bland annat det här med vatten hos djuren som fryser litegrann. Vi har inga stora problem med det än så länge (peppar, peppar) utan värmekablarna i ledningarna håller vattnet flytande, men vattenkopparna och nipplarna fryser litegrann. Det tinas oftast snabbt och enkelt med varmvatten, men kan ibland ta lite längre tid.



Utgödsling
Med så här bra förutsättningar för att gödsla ut hos djuren och sedan få ut dyngan där den ska vara i fält senare i år, så går det inte att låta bli att göra det. Så nu passade vi faktiskt på att gödsla ut hos tjurarna igen. Lite i förtid, men att inte utnyttja bra chanser när man får dem känns dumt. Vi passade även på att tömma plattan direkt.








Grävmaskinen
Grävmaskinen har nu fått stå stilla ett tag. Kanske alldeles för länge egentligen, men man hinner inte alltid allt… Hursomhelst så ska de nästa vecka igång litegrann med bland annat avloppsbyte, så det var dags att se så den går som den ska. Det gjorde den. Från att ha stått stilla sedan förra året så var det bara att titta på nyckeln så startade den, även om det är så det ska vara så måste jag erkänna att jag tycker det är lite otroligt ändå… Det har dock varit ett litet elfel på den, som kommit och gått lite. Sådär lagom för att det ska fungera, men irritera ibland. Nu fick det vara slut med det och en felsökning inleddes. En kabel som var ytterst lite klämd verkar ha varit orsaken. Tur att GP-controllern från SVAB visar vart felet är så man slipper leta som en galning.



Den där klippen…
Med en grävmaskin igång så och bra förutsättningar väntade idag lite åkerkantsklippning. Tyvärr så varade det bara i en kvart sedan gav klippen upp igen och även jag den här gången. Nu har jag tröttnat på att laga den där klippen. Att stå i verkstaden tre gånger så lång tid som man använder den är inte så roligt eller hållbart. Inget ont om klippen, den har fungerat jättebra med tanke på att den sitter på en ca fem ton för tung maskin. Den köptes in till en Huddig 860 och blev kvar till den här grävmaskinen, men den håller helt enkelt inte för maskinen. Även om man är försiktigt och noggrann när man kör så är det alltid något som ger sig. Än så länge har vi hållit den vid liv med ständiga reparationer och förstärkningar, men nu får det vara nog. Däremot så har vi svårt att klara oss utan, så vi letar nu efter nya alternativ till klipp. Vi har nog ett bra alternativ på gång, men om någon råkar ha ett kanontips så får man gärna dela med sig.

