376 dagars oro är nu inledd

Höstrapsen är sådd och med den kommer nu rapsoron. Raps är ju en otroligt roligt gröda att odla när det går bra, men det spelar helt klart på nerverna huruvida den ska överleva fram till skörd eller inte. Hursomhelst så är nu våra 80 hektar höstraps sådda och idag började insatserna för att hålla den vid liv. 

Höstrapsen i backen

Jag resonerade lite om hur vi tänkte angående att så i det torra läge vi är i nu och nu är vi förbi det läget för sedan cirka 23:00 igår har vi nu sått rapsen. Nu handlar det bara om att försöka göra vad man kan för att få något att skörda i höst. Det är precis som rubriken säger inte helt orosfritt att odla denna gröda. Det är det inte att odla något, men just raps sticker nog ut lite. Första ska den gro och börja växa, sen ska inte loppor, sniglar eller larver äta upp den. Sen när den väl grott och börjat växa så ska den inte bli för stor och fin så risken för ihjälfrysning ökar. Så fortsätter det hela året fram tills rapsen är tippad på gallret hemma, först då kan första utandningen ske.. Hursomhelst så är nu våra 80 hektar höstraps sådda och jag har en bra känsla om att det kan bli bra. Kommer det regn nu i veckan som det står i prognoserna så kan det bli riktigt bra.

I gårkväll kunde Swiften fällas ihop för sista gången den här rapssådden. Tidigare år har utekörning väntat när vi blivit klara med vårat, men i år har vi bestämt oss för att inte göra det.

 

Första insatsen

Idag dagen efter sådd så var det dags för första insatsen på rapsen. Det blev vältning kombinerat med snigelskydd. Välta gör vi bland annat för att återpacka, skapa avdunstningskydd, trycka ner eller plocka sten och mylla fröna lite extra. Snigelskydd i form utav Sluxx kör vi helt enkelt för att skydda rapsen mot sniglar. Vi har lärt oss den hårda vägen att vi oavsett om det är torrt eller inte behöver göra en körning med Sluxx direkt efter sådd. Sniglarna ger sig annars på fröna direkt. Vi har kört Sluxx på lite olika sätt, men i år så blev det i samband med vältning. Det är inte så dumt att få det i samma överfart även om det komplicerar vältningen lite. 5 kg Sluxx per hektar är den magiska siffran vi nu kör. Idag fick halva arealen skydd och imorgon får resten sit skydd.

Innan vi satte igång så flyttades BioDrillen från Swiften till välten.
Sen flyttades slangarna från framför axlarna till att lägga Sluxxen bakom. En enkel lösning vi skissat fram själva med buntband och buntbandsklistermärken (det heter nog inte så egentligen).
Fyllning av Sluxx i fält.
Det finns faktiskt lite fukt i marken och den vill vi vara så rädda om som vi kan.
Fin jord skapas och jorden återpackas.

Vältning är ett väldigt bra tillfälle att stenbekämpa fälten på.
Rullar på mot målet.
Den obligatoriska rutan som inte vältas är skapad. Spännande att se om det blir någon skillnad i år.
Stämningsbild.
Nu hoppas vi på det bästa….