Stödinsådd i vallen
Under höstvetet vi tog som helsäd nu är ju planen att vi ska ha gräs växa så att det kan kallas för vall i några år. Det var dock inte gräs riktigt överallt, så vi tog tillfället i akt med vetet borta att nu så in lite i fläckarna.
Med vetet ur världen
Som jag redan nämnt så var ju tanken att tröska höstvetet, men nu blev det ju inte så. Vi tog istället beslutet att stryka den grödan och satsa framåt på nästa gröda som ska växa där. Det såddes in gräsfrö här tidigare i våras och det mesta av det kommer faktiskt jättefint, men det finns också stor luckor. Vi vill verkligen att detta ska bli en bra vall så vi gör vad vi kan för att det ska bli så. Vi vill inte ha luckor där ogräset tar över eller där det inte växer någonting. Därför så kändes det som ett bra alternativ att så i lite gräs i luckorna. I regel så var det så att där vetet var dåligt var gräset bra, men på vissa platser fanns varken vete eller gräs. Jag misstänker också att gräset kommer sätta fart nu när vetet är borta, men det känns ändå bra att försöka vara lite proaktiv i detta läge.





Sådden
Med en redan fin grästäckning på stor yta vill vi inte förstöra den, så valet blev enkelt att så med BioDrillen på välten. Förutom själva sådden fick då chansen att också jämna till lite och trycka ner vetet som vi inte inte fick med i skördandet. Vi sådde precis som förra gången ängssvingel och timotej. Givan som nu såddes var mellan 7 och 20 kg per hektar som styrdes direkt från hytten med hjälp av mitt öga. Det var riktigt klurigt att bedöma var det skulle sås och hur mycket det skulle sås. Man ville ju inte så ut för mycket så att det inte räckte till allt, samtidigt som man ville att det skulle bli tillräckligt överallt. Jag tror att det blev hyffsat bra i alla fall.




Nu är planen att det ska regna på det här (om vädergudarna vill) och att vi ska kunna ta en grässkörd på det hör senare i år.
