Dyngan är spridd och tjurkalvarna inne
Nu kan vi kryssa för ännu fler rutor på höstens to-do-lista. Nu är årets nötgödsel utspridd och tjurkalvarna är inne. Två riktigt sköna grejor att bocka av.
Gödselkörning
Två inte alltför långa dagars körning är det som behövs för att sprida ut gödseln från våra nötkreatur och så var fallet även i år. Med två stycken inhyrda skitspridarekipage med förare och en grävmaskin som lastar så verkar det helt enkelt bli så. Mitt jobb i detta blir att sitta i grävmaskin och bara ösa hela dagarna. Ska jag var ärlig så är det ett riktigt slitigt jobb. Bara sitta där och dra i spakarna kan verka simpelt, men när det bli intensivt utan riktigt avbrott så sliter det hårt. Hursomhelst så är detta nu gjort och vi kan lägga de bakom oss. Cirka 800 ton djupströbädd med lite skrappskit i har nu kört ut.














Lite rörligt material. Som vanligt är det bara att klicka på länken:
Tjurkalvarna är inne
En annan sak som hänt är att tjurkalvarna som gått ute på bete sedan i våras nu är intagna. Det börjar sina lite med bete ute i hagarna och de växer ju bäst på lite foder med bra kräm i. Eftersom de nu ska sätta fart och växa så känns det bra att ta in dem och fodra dem med kraftfoder, grovfoder och koncentrat. Det passar dem bäst. Sen så gör det ju inget om de inte går kvar och tär på betena heller, då finns det mer kvar till dem andra. Skönt att få in dem nu hursomhelst. Nu får vi se om de får bo kvar hos oss till midsommar eller kommer få flytta..



