Skogsplanläggning
Ja det där med att planera sin tid är inte alltid det enklaste. Jag hade tänkt göra planer eller i alla fall hinna med att göra hela min egen, under maj. Men bättre sent än aldrig, eller vad säger man.

Jag vet en som gör 20ha i timmen. Helt omöjligt om det ska vara någon kvalitet på arbetet. En sak är i alla fall säkert. Han hinner inte stanna upp och titta på/fota, vad jag tror är en tornfalk.

Nya dataprogram är helt klart det största problemet. För den som undrar: -Ja, jag känner mig gammal.

Höjdmätare för att snabbt få fram ståndortsindex. Beräknad höjd vid 50 eller 100 år, beroende på trädslag.

Uppmätning, inmätning, åtgärdsförslag och planering…
Här är det en kantzon mot åker med stora fina rönnar, aspar, björkar och ek. Klassning PF eller K. Produktion med förhöjda värden. Åtgärden blir att genom gallring ta bort granarna som stör lövträden och glesa upp för mer ljus.

Det gäller att ha koll både neråt och uppåt. Och säkerställa att alla värden är sparade. Imorgon får det bli en liten omväg för att mäta om.
Hälsningar från Mörteleks Frälsegård -En skogsgård mitt i Småland

