Härligt sommarregn!

Men så kom det till sist – sommarregnet!

Efter veckor av torka och efter en i och för sig behaglig sommarsol med sköna temperaturer, så vaknade jag på gården till ett härligt strilande regn.

Långt ifrån SMHI:s dagliga tjat om risk för ”skyfallsliknande regn” och varningar i alla möjliga färger som gör att man till sist inte tar alla dessa varningar på allvar.

Utan bara ett underbart fint och vackert sommarregn. Redan uppe i så där 10 mm och det fortsätter att regna på i lagom takt. Så välbehövligt.

Nu förstår jag att det regnat desto mer på andra håll, typ på Gotland. Rejält.

Annat lät det under Almedalsveckan, då vi i vanlig ordning hyrde spartanskt inredda pörten i Visby innerstad till oskäliga kostnader samtidigt som vi strängt uppmanades att ”spara på vattnet”. Så att man knappt vågade duscha.

Jag inser förstås att det regn som nu kommit inte löser grundvattensproblematiken där. Men ändå. Ger perspektiv.

Härligt är det med sommarregnet i alla fall!

Hoppas det fyller på, såväl på fastlandet som på Gotland!